English version
Česká rada dětí a mládeže ocenila starosty. > Informace > Aktuality > Zemřel Václav Kasík, emeritní generální ředitel Českého rozhlasu

Zemřel Václav Kasík, emeritní generální ředitel Českého rozhlasu

19.12.2012

S hlubokým zármutkem oznamujeme všem přátelům, že nás včera v noci opustil náš spolupracovník a kamarád, emeritní generální ředitel  Českého rozhlasu Václav Kasík.
        Jménem Folklorního sdružení České republiky Zdeněk Pšenica

 

Z životopisu Václava Kasíka

V noci na dnešek zemřel po převozu do nemocnice bývalý generální ředitel Českého rozhlasu a někdejší šéf České filharmonie Václav Kasík. Bylo mu 65 let, když podlehl mozkové příhodě.

Václav Kasík se narodil 9. srpna 1947 v Chodově na Karlovarsku. Vystudoval ČVUT, v oboru ale působil jen krátce. Později navštěvoval přednášky sociologie na Karlově univerzitě.  Jako klávesista a vedoucí doprovodného orchestru spolupracoval například se zpěvačkou Evou Pilarovou. Absolvovali spolu i velké turné po zemích bývalého Sovětského svazu. 

„Když je člověk takhle daleko od domova, tak myslím, že má možnost se poznat dobře. Nebyla tam ani ponorková nemoc, nic takového, i když Václav, protože on je z bývalé Jugoslávie, má tam ty kořeny, někdy býval trošku pruďas, ale docela byl vlídný, byla s ním legrace. Ráda na tu dobu vzpomínám,“ říká zpěvačka.  V Československém rozhlase začínal Václav Kasík na počátku 80. let jako externí hudební redaktor. Už tehdy projevoval manažerský talent a po revoluci se pustil do podnikání. Od července 1999 pak působil v Rozhlase jako generální ředitel. 

„Když se stal potom ředitelem Českého rozhlasu, tak mně volali z jistého týdeníku a kladli mně otázky takovým způsobem, jako že si velmi přáli, abych na něj něco vytáhla, abych ho nějak pošpinila, že jako si takovýto post nezaslouží. Nevytáhla jsem na něj nic, nepošpinila jsem ho nijak, protože to nešlo. On byl rovný a fajn chlap,“ vzpomíná na bývalého kolegu Pilarová. 

Přestože předtím Kasík několik let vedl také celoplošné soukromé Radio Alfa, na Rozhlas nedal dopustit: „Já se raduji z Českého rozhlasu, já jsem prostě už asi tady definitivně zakotvil svým srdcem, našel jsem se.“ V květnu 2005 funkci obhájil, v červenci 2009 ho ale Rada Českého rozhlasu odvolala. Stal se tak prvním generálním ředitelem Českého rozhlasu, který ve funkci nedobrovolně skončil. 

Čelil kritice kvůli prodražení rekonstrukce historické budovy nebo změnám programové koncepce Radiožurnálu. Kasík s výtkami nesouhlasil, Rozhlas podle svých slov vedl hospodárně a poslechovost rostla. Spory s Radou, které vyústily odvoláním, se rozhodl řešit právní cestou. Obvodní soud pro Prahu 2 nakonec v září 2011 rozhodl, že Kasíkova výpověď byla neplatná. 

Před odchodem z Českého rozhlasu se svěřil, že má ze své práce pro veřejnoprávní instituci dobrý pocit. Velkou radost měl například ze založení nadačního fondu. „Ten jsem založil po vzoru jiných nadačních fondů, třeba Člověka v tísni, hned v roce 2000 a podívejte se, kam dneska Nadační fond Českého rozhlasu sahá. Dělá mi to radost,“ uvedl tehdy. 

Poradce primátora i ředitel filharmonie 

V dalších letech pracoval například jako poradce pražského primátora Pavla Béma a na jaře 2010 mu bylo svěřeno vedení magistrátního odboru public relations. 
V květnu 2010 se stal Václav Kasík bez výběrového řízení a na dobu neurčitou ředitelem České filharmonie, když vystřídal Vladimíra Darjanina odvolaného kvůli údajným nedostatkům v hospodaření. Jeho jmenování mělo uklidnit napjatou situaci mezi filharmoniky, vyvolalo ale rozpaky. 

Ministerstvo vypsalo výběrové řízení na nového šéfa filharmonie v srpnu 2010. Kasík složil funkci a oznámil, že se do konkurzu nepřihlásí. Naposledy zkoušel uspět ve výběrovém řízení na ředitele Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK, komise ale žádného ze čtyř kandidátů nevybrala a rozhodla se vypsat nový konkurz. 

 Zdroj

http://www.rozhlas.cz/zpravy/politika/_zprava/zemrel-byvaly-generalni-reditel-ceskeho-rozhlasu-vaclav-kasik--1151816

Foto z Národního krojového plesu - Jiří Janda

Loading...

Aktuality

Stránkování

12 3 4 5 6 7 8 9 10 >> >
 
 

Kalendárium

Fkaleidoskop

Folklorní kaleidoskop