English version
Česká rada dětí a mládeže ocenila starosty. > Informace > Aktuality > Zasedání Mezinárodní organizace pro lidové umění IOV v Praze

Zasedání Mezinárodní organizace pro lidové umění IOV v Praze

26.4.2012

Ve dnech 27.-29. dubna se sejde v Praze v Martinickém paláci 150 delegátů ze 40 zemí na valné hromadě Mezinárodní organizace pro lidové umění IOV (International Organization of Folk Art). Včera, na tiskové konferenci byli novináři informováni o činnosti a rovněž programu pražské Valné hromady této světové organizace pro folklor a lidové umění. Na tiskovce byla přítomna a otázky zodpovídala i prezidentka IOV Carmen D. Padilla z Filipín .

Organizace, jejímž posláním je ochraňovat a propagovat všechny formy lidového umění, sdružuje jednotlivce a instituce působící v oblasti lidové kultury ze všech kontinentů světa. Uvítáme v Praze prezidentku IOV Carmen D. Padilla (Filipíny), zakladatele IOV Etienne Vankeirsbilcka (Belgie), viceprezidenty Rikuse Draijera (Holandsko) a Emmu Chen Hoefler (Německo), generálního sekretáře Georga Frandsena a další členy prezidia. Mezi účastníky valné hromady budou zástupci členských organizací i z tak vzdálených destinací jako např. Indie, Nepál, USA, Brazílie, Kostarika, Mexiko, Kanada, Jižní Korea, Čína, Bahrain.

Z České republiky byly přijaty za členy IOV Národní ústav lidové kultury ve Strážnici, Folklorní sdružení ČR a mezinárodní folklorní festivaly Rožnovské slavnosti, MFF Šumperk, Liptálské slavnosti, MFF Červený Kostelec, Mezinárodní dudác­ký festival Strakonice, MFF Karlovy Vary a MFF Frý­dek-Místek. Na valné hromadě bude ČR zastupovat předsednictvo České sekce IOV - prezidentVítězslav Koukal, ředitel Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm, kde má také česká sekce sídlo, vicepresidentka Vlasta Ondrušová, která reprezentuje i NÚLK Strážnice a nově kooptovaná tajemnice Jarmila Mrnuštíková, generální sekretář zahraničních vztahů FoS ČR. Dále se zúčastní za Folklorní sdružení ČR předseda Zdeněk Pšenica a ředitelé všech výše jmenovaných členských festivalů.

Delegáty přijde pozdravit radní hl. města Prahy Václav Novotný. Předseda FoS ČR Zdeněk Pšenica jako jeden z mluvčích představí účastníkům valné hromady aktivity sdružení a folklorní život v České republice. Folklorní sdružení ČR, v jehož centrále je sekretariát České sekce IOV, zajišťuje také valnou hromadu tzv. „na klíč“. Prezidium mělo přání slyšet některý z českých souborů, a tak první jednací den vystoupí pro delegáty pražský soubor písní a tanců Rosénka. Účastníci budou mít také možnost shlédnout v Multimediálním kiosku DVD z folklorních festivalů a slavností v České republice – výběr čítá již téměř 200 folklorních akcí. Sobotu odpoledne si nechávají účastníci na prohlídku pražských památek.

Skutečnost, že IOV pověřil pořádáním této akce Folklorní sdružení ČR, je dalším dokladem, že sdružení patří i v mezinárodním měřítku k vysoce uznávaným organizacím, která svojí činností významnou měrou přispívá k rozvoji kulturní spolupráce mezi národy vskutku celého světa.

Valná hromada IOV se koná s podporou Ministerstva kultury ČR a Ministerstva pro místní rozvoj ČR pod záštitou ministra MMR ČR Kamila Jankovského.

Foto Marie Brunerová

Kalendárium

Fkaleidoskop

Folklorní kaleidoskop