English version
Česká rada dětí a mládeže ocenila starosty. > Informace > Senát podpořil zrušení poplatků OSA za folklor

Senát podpořil zrušení poplatků OSA za folklor

23.10.2015

Senát schválil zákon, který odstraní povinnost lidových souborů a interpretů na odvádění poplatků Ochrannému autorskému svazu za folklorní produkci. S návrhem novely zákona přišla skupina senátorů kolem podnikatele v hazardu Ivo Valenty.

Poplatky se podle novely nebudou týkat produkce folklorních písní, jejichž autor je neznámý. Před dalším schvalováním návrh projednají čtyři senátní výbory akomise.

Senátoři návrh podpořili přes varování, že podle Ochranného svazu autorského (OSA) by ji „v žádném případě přijímat neměli“, jak uvedl spoluautor předlohy Miloš Vystrčil (ODS). I on ale připustil, že novelu bude třeba ještě dopracovat.

Senátor a ředitel Jihočeského divadla Jiří Šesták (za STAN) upozornil, že „i zdánlivě anonymní díla mají své autory“ a že autorskému právu podléhají mnohé upravené verze lidových písní. Zejména v případě zahraničních písní pokládaných za tradicionály pořadatelé akcí nebudou mít šanci případné autory dohledat, podotkl Šesták. Poukázal také na novelu autorského zákona, kterou chce nejpozději v příštím roce prosadit ministerstvo kultury.

„Lidová písnička nemá autora a je absurdní, aby za ni OSA vybíralapenízenebo nutila pořadatele folklorních akcí, aby deset dnů předem posílali seznam písní, které bude například na hodech hrát místní cimbálová muzika,“ zdůvodnil záměr své první novely senátor Ivo Valenta (za Stranu soukromníků).

Novela má podle Vystrčila zpřesnit současný stav apomocinejen folkloristům, kteří by už nebyli zatěžováni povinnostmi vůči OSA, tedy vyplňování jejích formulářů.

Pokud Senát na některém z příštích zasedání novelu vezme za svou, předloha se dostane do standardního schvalovacího procesu. Dostane ji k vyjádření vláda a následně ji bude projednávat Sněmovna.

Zdroj:http://ekonomika.idnes.cz/autorske-poplatky-za-lidove-pisne-mozna-budou-zruseny

 Šéf hazardního Synotu a senátor Ivo Valenta vyrazil do boje proti poplatkům Ochrannému svazu autorskému. V překládaném zákoně chce zbavit cimbálovou muziku a folklorní soubory povinnosti odvádět poplatky za lidové písně.

Novela je prvním zákonem, který Valenta předložil od svého loňského zvolení do Senátu. Horní komora by zákon měla projednávat v nejbližších týdnech. Kromě odstranění poplatků pro interprety lidových písní má zbavit pořadatele folklorních akcí povinnosti vyplňovat dlouhé formuláře Ochrannému svazu autorskému (OSA).

 „Všichni dobře víme, že lidová písnička nemá autora a je absurdní, aby za ni OSA vybíralapenízenebo nutila pořadatele folklorních akcí, aby 10 dnů předem posílali seznam písní, které bude například na hodech hrát místní cimbálová muzika. Jsem přesvědčen o tom, že folkloristé, ale především samy folklorní písničky si nezaslouží, aby na nich kdokoliv takovým způsobem parazitoval,“ vysvětluje Valenta, který je senátorem obvodu Uherské Hradiště.

 Právě v Uherském Hradišti začínají Slovácké slavnosti vína, které doprovází řada lidových souborů. Novelu podpořil předseda senátního výboru pro územní rozvoj, veřejnousprávua životní prostředí senátor Miloš Vystrčil a senátor Martin Tesařík. „Věřím, že návrh novely zákona podpoří častější produkci lidových písní a pomůže tak zachovat toto našekulturnídědictví i pro příští generace. Myslím si, že v dnešní době je to obzvláště důležité,“ uvedl Tesařík.

V současnosti mají pořadatelé akcí povinnost deset dnů předem nahlásit OSA konání akce s přiložením seznamu chystaných písní včetně jejich autorů. Z písní zároveň odvádějí poplatky.

 

Zdroj:http://ekonomika.idnes.cz/interpreti-lidovych-pisni-nebudou-platit-osa-chce-valenta-pnu-/ekonomika.aspx?c=A150911_160400_ekonomika_fih

 

 

 

 

 

Kalendárium

Fkaleidoskop

Folklorní kaleidoskop