Česká rada dětí a mládeže ocenila starosty. > Informace > Aktuality > Výbor projednal ekonomickou situaci FoS ČR

Výbor projednal ekonomickou situaci FoS ČR

4.12.2013

V pražském sídle Folklorního sdružení ČR se v úterý 3. prosince 2013 sešel k jednání výbor sdružení, aby projednal aktuální úkoly spojené s chodem organizace na přelomu letošního a příštího roku. Za řízení předsedy Zdeňka Pšenici se přítomní zabývali zejména otázkami spojenými s vývojem finanční situace, která se už delší dobu pohybuje v červených číslech.

Jak konstatoval 1. místopředseda Ladislav Michálek, nedostatek finančních prostředků způsobil značné pnutí mezi FoS ČR a věřiteli – vybranými poskytovateli služeb na loňském XIV. národním krojovém plese v Praze, dále na 19. celostátním finále Zpěváček 2013 ve Velkých Losinách a 21. MFDFS Písní a tancem Luhačovice 2013. Přítomné informoval, že na základě podepsané smlouvy se sponzorskou firmou by měly být rozhodující závazky vyrovnány do konce letošního roku, co by umožnilo finančně stabilizovat FoS ČR i při jeho vykročení do příštího roku.

Bez ohledu na přísliby řady sponzorů o poskytnutí finančních prostředků, ve vazbě na tíživou ekonomickou situaci přítomní rozhodli o omezení aktivit FoS ČR, které mají dopad na hospodaření a které se týkají především vydání propagačních tiskovin a materiálů k majoritním akcím FoS ČR v roce 2014, přípravy XV. národního krojového ples FoS ČR 2014, který by se měl uskutečnit až v roce 2015, i nutné redukce výdajů na provoz administrativy sdružení.

V další části předseda seznámil přítomné s jednáními, která vedl v uplynulém období, a to jak ve snaze zajistit dodatečné finanční prostředky na provoz sdružení, tak s cílem vytvořit dobré výchozí podmínky pro konání folklorních slavností a festivalů v příštím roce. Podle jeho slov nastal důležitý posun v jednání s Českými drahami o smlouvě, která by poskytovala folklorním souborům i jednotlivým členům FoS ČR slevy na jízdném. Vládní krize v uplynulém pololetí se totiž „podepsala“ na zmrazení prací na paragrafovaném znění smlouvy, v nejbližších týdnech by však měly být obnoveny a smlouva dotažena ke zdárnému konci.

V závěru si přítomní členové vyslechli podrobné informace generálního sekretáře zahraničních vztahů Jarmily Mrnuštíkové o jednáních, které vedla spolu s předsedou Z. Pšenicou při pracovních cestách do Ruska a  Číny. Jak zdůraznila, oba pobyty včetně nákladů na dopravu hradily partnerské organizace, které je pozvaly na folklorní festival Siněgorje v Jekatěrinburku, resp. na veletrh lidové kultury v Guizhou.

Kontakt:

Folklorní sdružení ČR