Česká rada dětí a mládeže ocenila starosty. > Informace > Aktuality > V Bratislavě o spolupráci ve folkloru

V Bratislavě o spolupráci ve folkloru

12.5.2011

Včera se uskutečnilo v Bratislavě zasedání Výkonného výboru Dnů tradiční kultury (DTK), který projednal zejména přípravu letošních společných 15 akcí v oblasti dětského folkloru v obou republikách a o letošním projektu, který připravil slovenský Národní osvětový ústav. První letošní akce začínají již v květnu - finále Zpěváčka 2011 ve Velkých Losinách a taneční dílna Odzemkári ve Spišské Staré Vsi.

Zasedání se zúčastnili za Národní osvětový ústav v BratislavěJán Tazberik, Petra Klobušicová, Štefan Zima za Folklorní unii na Slovensku, Jan Krist a Ondrušová z Národního ústavu lidové kultury ve Strážnici, Vítězslav Koukal z Valašského muzea v Rožnově pod Radhoštěm a za Folklorní sdružení ČR Zdeněk Pšenica a Jarmila Mrnuštíková.

V roce 2011 budou organizovány následující akce v rámci projektu Dnů tradiční kultury za účasti dětí ze Slovenska, čech a Moravy :

Národní světový ústav Bratislava

18. – 21. 5. 2011, Tanečná dílna Odzemkári, Spišská Stará Ves

1. – 9. 7. 2011, TD Malí tanečníci, Červený Kláštor

4. – 7. 8. 2011, Studentský seminář, Kokava nad Rimavicou

23. -24. 6. 2011, Koncert Slávik Slovenska, Piešťany

2. – 6. 8. 2011, Primášikovia, Kokava nad Rimavicou

Folklorná únia Slovensko

23. – 28. 8. 2011, Muzičky, Klenovec

Národní ústav lidové kultury Strážnice

5. – 9. 10. 2011, Primášci, Strážnice

Valašské muzeum Rožnov

28. 6. – 1. 7. 2011, Odzemkáři, Rožnov pod Radhoštěm

11. – 17. 7. 2011, Primášci, Rožnov pod Radhoštěm

FoS ČR

13. -15. 5. 2011, Zpěváček 2011, Velké Losiny

22. – 30. 8. 2011, Taneční dílna Praha 2011, Praha

9. – 11. 9. 2011, Taneční dílna Luhačovice, Luhačovice

7. – 9. 10. 2011, Zpivame pro Radost, Praha

Předseda FoS ČR Zdeněk Pšenica jednal včera v Bratislavě se státní tajemnicí ministerstva kultury SR Natálií Cehlárikovou o konkrétních akcích a formách spolupráce v oblasti folkloru. Hovořili o letošním společném koncertu vítězů dětských soutěží Zpěváček a Slávik Slovenska, akcích v rámci projektu Dnů tradiční kultury, o 13. mezinárodním festivalu slovenského folkloru Jánošíkův dukát , který se uskuteční počátkem srpna v Rožnově pod Radhoštěm, nad nímž převzala záštitu manželka prezidenta SR Silvia Gašparovičová.

Představitelé FoS ČR se v Bratislavě setkali rovněž s ředitelem souboru Lúčnica Mariánem Turnerem se kterým projednali konkrétní možnosti vystoupení Lúčnice na některých folklorních festivalech v České republice v roce 2012.

Primáš Orchestru lidových nástrojů Miro Dudík s předsedou FoS ČR hovořili o účinkování v rámci koncertu BROLNu v rámci programu finále Zpěváčka v Lázních Velké Losiny i jeho práci v porotě vrcholu letošní soutěže dětských zpěváků lidových písní.