Odra

Formát:
Velikost:
505kB

Tanec a zpěv, lidová hudba ze Slezska - Těšínska, Bohumínska a Petřvaldu.
Sídlo: Ostrava-Vítkovice

Folklorní soubor ODRA
Folklorní soubor ODRA vznikl v r. 1983 v Bohumíně a od r. 1994 působí v Ostravě při T.J. Sokol Vítkovice.
Zakladatelkou a vedoucí souboru je Anna Buroňová. Cimbálovou muziku vedli Václav Stuchlý, Petr Ptošek, Václav Hlosta. Nyní ji vede Miroslav Buroň a primášem je Ladislav Kaleja.

Soubor se ve své činnosti zaměřuje zejména na oblast Bohumínska, okolí Petřvaldu, zpracovává také lašský folklor z okolí Ostravy a částečně i folklor z Opavska. Ženská pěvecká skupina zpívá písně z jižní části Těšínska - z Hrčavy, Jablunkovska a Třinecka. Při své tvorbě soubor čerpá především ze sběrů Hany Podešvové, Zdenky Jelínkové a Václava Stuchlého. Využívá i zápisů otištěných v časopisu Radostná země.

V repertoáru má ucelená pásma zvykoslovná (např. Vití zeleného věnce pro nevěstu, Čepení nevěsty s tancem Bjoły ), dále pásma taneční (Petřvaldské, Skřečoňské, Zbyslavské, Pacholkové na hory) i choreografie jednotlivých tanců (Lašský taněc, Mamlas, Maly křižok, Kalamajka, Šaroš, Lipový, atd.)
Pro svá vystoupení ODRA užívá kroj z Bohumínska, ze Skřečoně, lašský kroj a zpěvačky používají kroj z okolí Mostů u Jablunkova. Všechny kroje jsou rekonstruované Jiřinou Královou z Českého Těšína.

Kontakt:
Anna Buroňová