English version
Česká rada dětí a mládeže ocenila starosty. > Informace > Aktuality > Klobučan rozezpíval Valdštejnskou zahradu

Klobučan rozezpíval Valdštejnskou zahradu

21.8.2011

Jeden z dalších úspěšných koncertů Senátního kulturního léta zažila Valdštejnská zahrada Senátu Parlamentu ČR ve čtvrtek 18. 8. 2011. Nádherné počasí, ale hlavně valašský folklor přivedl do kvetoucí zahrady již daleko před začátkem stovky diváků, kteří zaplnili do posledního místa hlediště, obsadili okolní lavičky, takže pozdější příchozí už sledovali vystoupení národopisného souboru Klobučan vstoje.

Během letní sezony jsou jednou v týdnu prostory saly terreny Valdštejnské zahrady vyhrazeny vystoupením uměleckých souborů a programům, jež v rámci Kulturního léta garantují jednotliví senátoři. Tentokrát byla organizátorkou a patronkou koncertu místopředsedkyně Senátu Parlamentu ČR paní Alena Gajdůšková a měla dobrou volbu: soubor z Valašských Klobouk se líbil, navodil skvělou náladu a připravil Pražanům krásný podvečer s valašskými písněmi, tanci a cimbálovou muzikou.

 

Na koncerty v rámci Senátního kulturního léta se snažím každým rokem pozvat některý z předních souborů od nás z Valašska, který má dlouhodobou tradici. Ve Zlínském kraji je nejvíce folklorních souborů na počet obyvatel a také se tu koná největší počet festivalů,“ říká hrdě paní senátorka Alena Gajdůšková. „Soubor Klobučan slaví letos právě 30 let od svého vzniku a mladí lidé, které tu dnes vidíte tančit a zpívat, vyrostli v souboru od dětství.

 

Koncert uváděla tisková mluvčí Senátu P ČR Pavlína Heřmánková spolu s vedoucí souboru Hanou Tarabusovou, která přiblížila divákům charakter jednotlivých tanečních čísel a písniček. Koncertu se účastnili i významní hosté Zlínského kraje – radní Zlínského kraje Táňa Nerserjan, ředitel Krajské nemocnice T. Bati Bohuslav Škubal, tajemník hejtmana Zlínského kraje Jan Kostelecký.

 V závěru koncertu se loučil s diváky Zdeněk Pšenica, předseda Folklorního sdružení ČR, který děkoval Senátu P ČR, že vytváří prostor pro vystoupení folklorních souborů a řekl doslova, že smeká před paní senátorkou Alenou Gajdůškovou za to, co všechno dělá pro lidovou kulturu zlínského regionu. Paní Alena Gajdůšková děkovala souboru za skvělý kulturní zážitek, publiku za vřelý potlesk a všechny pozvala do krásného zlínského kraje.

 Závěr koncertu byl ovšem typicky valašský. Soubor s sebou přivezl vynikající valašské koláčky a slivovici, kterou počastoval svoje publikum. A diváci zase nechtěli pustit muzikanty a zpěváky, obklopili je v sale terreně a dali se do zpěvu spolu se souborem. A tak se hrálo a zpívalo ještě téměř hodinu po skončení vystoupení.

Co k tomu dodat? Snad jen slova spokojené paní senátorky, že se za rok těší opět na shledanou.

 

Kontakt:

Folklorní sdružení ČR

Tel.: 234 621 218, fax: 224214647

Email:

 Foto Martin Vlček

Kalendárium

Fkaleidoskop

Folklorní kaleidoskop