English version

Klas

Klas
Klas

Hanácký soubor písní a tanců KLAS
V České republice uprostřed Moravy se rozkládá úrodná rovina - HANÁ - je obklopena věncem pahorkatin a vyvolává pocit klidu a jistoty. Tento kraj nabízel lidem vždy dobré životní podmínky, zároveň však vyžadoval píli, rozvážnost a lásku.
Zde nedaleko Brna, poblíž Prostějova v nevelké obci, Kralicích na Hané vznikl koncem roku 1971 Hanácký soubor písní a tanců KLAS. Ve svých písních i tancích se zabývá zpracováním folklórní oblasti HANÁ, která se nápadně liší od ostatních moravských kmenů. Po pěti letech svého působení získal soubor na národních přehlídkách vysoké hodnocení odborných porot i diváků. Patří mezi přední folklorní soubory ve své zemi a je každoročně zván na mezinárodní folklorní festivaly doma i v zahraničí. Součástí dospělého souboru KLAS jsou dětské složky: 15 členný KLÁSEK, který vznikl v roce 1976 a jeho mladší 25 členná sekce KLÁSEČEK pracující od roku 1988.
Členskou základnu souboru KLAS tvoří cca 40 tanečníků, zpěváků a muzikantů.
Během svého působení ušel soubor velký kus cesty, od prvopočátečních nesmělých krůčků, kterými jej prováděli jeho dobré duše, umělecký vedoucí Jan Kadlec a organizační vedoucí Marie Nesvadbíková, až po celostátní a zahraniční festivaly, přehlídky a soutěže. Prošlo jím několik set lidí, někteří se jen pozastavili, někteří prošli kus cesty a jiní přivedli své příbuzné a posléze své děti i vnoučata, kteří někdy i spolu s nimi v souboru pokračují. Jeho členové měli možnost poznat mnoho koutů naší republiky, ale i život v zahraničí z jiné stránky než je dovoleno turistům. Viděli je diváci v Belgii, Itálii, Bulharsku, Rakousku, Německu, Polsku, Maďarsku, Rusku, na Slovensku a nejčastěji snad ve Francii. Několikrát natáčeli v ČT, podíleli se na natáčení instruktážní videokazety lidových tanců z Hané a podobně.
Součastnou uměleckou vedoucí je Vladimíra Šolcová, organizační vedoucí pak Eliška Slezáčková.

Zkoušky se konají v Kulturním době v Kralicích na Hané.

Kontakt:
Vladimíra Šolcová
Západní 89
796 04 Prostějov
tel: (+420) 728 650 966
www.volny.cz/klaskralice
e-mail:

 
Adventní zastavení so, 7.12.2013 000-2359
Hanácká muzika Klas v ČRo Ostrava so, 30.4.2011 1800-2359
12.6.2009 Kralecky klebete

Hanácký soubor písní a tanců Klas z Kralic na Hané  datuje svůj vznik do roku 1971. Za dlouhá léta své činnosti jsme měli možnost tancovat při nejrůznějších příležitostech doma i v zahraničí. Podobně jako některé jiné soubory, i my jsme se dlouho zaobírali myšlenkou, vytvořit vlastní akci v domácím prostředí. více

5.6.2015 Kralecky klebete

Kralecky klebete se soubory Klas, Klásek, Kláseček a Valašský vojvoda sobota 6. 6. 2015 Kralice na Hané 17.00 hod. více

30.4.2011 Velikonoční pondělí v kralickém Klasu

 Vyzdobený koňský povoz a na něm desíka chlapů v krojích za hlasitého zpěvu přijíždí k domu a dámské osazenstvo řádně vymrská. Takový obrázek už téměř dvě desetiletí patří k Velikonocům v Kralicích na Hané a okolních vesnicích. Hanáci si na cestu upletou obvyklou pomlázku, kromě toho však nesmí chybět ani jeden obří, třímetrový kocar, kterým zdobí svůj povoz. Ten přenáší obvykle nejmladší z účastníků této spanilé jízdy. Aby během dne stačili vymrkat všechna souborová děvčata, je třeba vydat se na cestu už v šest hodin ráno Do míst vzdálených více než 15 kilometrů zajedou za děvčaty osobními auty, poté však rychle vytáhnout nazdobený vůz, přizdobit čerstvě nařezanými zelenými větvemi, zapřáhnout koně a může se vyjet. Letos vůz táhne místo dvouspřeží jedna kobylka Soňa. Celou dlouhou cestu po Kralicích i přilehlých vesnicích však zdolává statečně. První na cestě byla Vendulka Répalová, která v kroji už vyhlíží první koledníky. Přes bohatě vrstvené sukně si pánové cestu k pozadí vždy najdou. více

Kalendárium

Fkaleidoskop

Folklorní kaleidoskop