English version
Česká rada dětí a mládeže ocenila starosty. > Informace > Aktuality > Hejtman Michal Hašek se setkal s pořadateli folklorních festivalů v Jihomoravském kraji

Hejtman Michal Hašek se setkal s pořadateli folklorních festivalů v Jihomoravském kraji

9.10.2012

Včera večer se sešel v Brně hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek s představiteli Folklorního sdružení České republiky v čele s jeho předsedou Zdeňkem Pšenicou a pořadateli 13 členských folklorních festivalů v regionu jižní Moravy – FF Sousedé (Mikulov), Národopisný festival kyjovského Dolňácka (Milotice), Slovácký rok (Kyjov), MFF Mistřín, MDFF Štěpy (Veselí nad Moravou), SFFS Dambořice, MFF Brno, F-scéna (Brno), FF Pod křenovskó májó (Křenovice u Slavkova), FF Senioři (Petrov), FF Zpívání mužských sborů Šardice, MFF Strážnice a Hudecké dny (Břeclav).

Přítomní byli rovněž starostové a další zástupci samospráv měst a obcí, kde se tyto prestižní přehlídky lidové kultury konají. Pracovní večeře se rovněž zúčastnila předsedkyně FoS Strážnicka, Veselska a Horňácka Tatiana Pálenská a ředitel Národního ústavu lidové kultury ve Strážnici Jan Krist.

V úvodu jednání jihomoravský hejtman přítomným poděkoval za mimořádně záslužnou činnost, kterou pořádání folklorních festivalů, propagace a předávání lidových tradic mezi generacemi bezesporu je. „Práci, kterou v tomto ohledu vykonáváte, je nezastupitelná − nelze ji ´měřit´penězi´, a to zvláště v době, kdy se prosazuje individualistický styl života a lidé ztrácejí zájem o kulturní akce,“ zdůraznil M. Hašek. Současně vyjádřil přesvědčení, že i nová reprezentace kraje, která vzejde z nadcházejících voleb, si najde pozitivní a vstřícný vztah k lidové kultuře a jejím potřebám. Jak zdůraznil, tento kladný vztah je nesmírně důležitý i z toho prostého důvodu, že folklorní akce v etnograficky živém regionu jižní Moravy jsou důležitým ´generátorem´ finančních aktiv turistického průmyslu – a to jako zdroj bohaté nabídky různorodých turistických aktivit, kulturních zážitků i gastronomických požitků.

V závěru svého vstoupení hejtman poděkoval Folklornímu sdružení ČR a osobně jeho předsedovi Z. Pšenicovi za spolupráci. „Sdružení bylo a je dobrým a spolehlivým partnerem nejen Jihomoravského kraje, ale i Asociace krajů ČR. Jako její předseda to mohu prohlásit s plnou odpovědností“, uzavřel M. Hašek svůj proslov k účastníkům pracovního setkání s folkloristy v Lucullus hotelu International Brno.

V dalším průběhu jednání přítomní stručně informovali jihomoravského hejtmana o celkovém programovém profilu jednotlivých festivalů a slavností, resp. o řadě problémů – především finančního charakteru, které musejí zdolávat při jejich organizaci. Přítomní se shodli, že akce lidové kultury jsou svým obsahem a zaměřením nenahraditelné, velkou měrou přispívají k utváření a rozvíjení vztahu dětí, mládeže i dospělých k dědictví národní lidové kultury. Současně vysoce ocenili nabídku M. Haška na zpracování „projektu“ fondu lidové kultury Jihomoravského kraje, jehož prostřednictvím by v budoucnu bylo možné účinněji řešit problematiku financování nejen folklorních festivalu a slavností, ale i podporu činnosti jednotlivých folklorních souborů.

V této souvislosti předseda FoS ČR v závěru jednání mj. zdůraznil, že Sdružení bude nadále podporovat rozvoj lidových slavností, mezinárodních folklorních festivalů a dalších folklorních aktivit jako nejvýznamnější možnosti pravidelné veřejné prezentace výsledků práce folklorních souborů v Čechách, na Moravě a ve Slezsku.

 

Folklorní sdružení ‚CR

Senovážné nám. 24, 116 47 Praha 1

Tel.: + 420 234 621 218, fax: 224 214 647

E-mail:

www.folklornisdruzeni.cz

 

 

 

Loading...

Aktuality

Stránkování

12 3 4 5 6 7 8 9 10 >> >
 
 

Kalendárium

Fkaleidoskop

Folklorní kaleidoskop