Gaudeamus

Scénické zpracování českého tanečního umění.

Kořeny souboru Gaudeamus sahají do roku 1949. Zřizovatelem souboru je Vysoká škola ekonomická v Praze, jeho členové jsou studenti a absolventi VŠE a dalších pražských vysokých škol.

Soubor tvoří lidová muzika, taneční a pěvecká skupina. Soubor Gaudeamus se zaměřuje na scénické zpracování českého lidového hudebního, pěveckého a tanečního umění, snaží se objevovat nové možnosti práce s lidovou kulturou, ale i znovu odkrývat a uchovávat stopy zanechané našimi předchůdci. Své místo si Gaudeamus vydobyl především neobvyklým a často překvapivým zpracováním motivů lidové kultury, humorem, velkým zaujetím všech interpretů i důrazem na detail a dokonalost provedení. Jako ojedinělé je hodnoceno výrazové a pohybové zapojení muziky do komponovaných pořadů.

V repertoáru souboru jsou jednotlivá taneční a pěvecká čísla, hudebně-pěvecké pořady Písničky ze čtyř soudků, O vojácích a panenkách a komponované pořady Čertovská suita, Pocta Erbenovi, Masopustní hra o svatbě a Poezie svatojánské noci. V roce 2009 uvedl Gaudeamus premiéru představení Cestou krajinou režiséra a choreografa Martina Packa a nový hudebně-pěvecký blok  Na tom našem nátoníčku, na němž dramaturgicky spolupracovala a  režijně připravila  Jaroslava Šiktancová, v letošním roce 2010 pak taneční číslo Jiřího Pittera Má panenko rozmilá, inspirované jihočeskými koly a vzpomínkou na choreografku Alenu Skálovou.

Výročí souboru Gaudeamus, ale především jeho tvorbě a prezentaci lidového umění na scéně byl věnován také díl pořadu České televize Folklorika, vysílaný 16. 1. 2010.  V roce 2009 obdržel soubor na festivalu Akademický Zvolen 2009 Diplom Za mimořádnou autorskou tvorbu  a Cenu Slovenské spořitelny Bratislava, a.s.  Za rok 2009 byl pak  nominován na cenu FOSKAR v kategoriích soubor, muzika a vokální sbor.

Vedoucí souboru a pěvecké skupiny:   Květa Matoušová
Vedoucí taneční skupiny:   Věra Fenclová
Vedoucí muziky:   Marek Janata

Kontakt:
Květa Matoušová
Bělohorská 1069/7
tel: (+420) 220 511 783
(+420) 267 082 714

www.gaudeamus-folklor.cz

Aktualizace 6.8.2010

Záznam České televize naleznate na

Vysokoškolský folklorní soubor Gaudeamus vychází ve své činnosti směrem od tradičního základu ke scénickému zpracování folkorních motivů a jako jeden z mála pražských souborů má ve svém repertoáru i původní městský folklor z pražského prostředí. Režie M. Kačor

Vysokoškolský folklorní soubor Gaudeamus vychází ve své činnosti směrem od tradičního základu ke scénickému zpracování folkorních motivů. V tomto pojetí sahá k propracovaným a originálním choreografiím a často k tanečnímu humoru. Celkový dojem umocňují také speciálně vytvořené kostýmy. Vedle scénického pojetí se však soubor nezříká ani tradičního lidového tance. Jako jeden z mála pražských souborů má ve svém repertoáru například i původní městský folklor z pražského prostředí.

Aktualizace 5.8.2010

Stránkování

12 >

Vánoční představení Gaudeamus so, 12.12.2015 000-2359