English version
Česká rada dětí a mládeže ocenila starosty. > Informace > Aktuality > Folklorní sdružení ČR na REGIONTOUR

Folklorní sdružení ČR na REGIONTOUR

15.1.2011

13. – 16. ledna 2011, Výstaviště Brno
Folklorní sdružení ČR je pravidelným účastníkem mezinárodního veletrhu turistických možností v regionech REGIONTOUR v Brně. Již od čtvrtka dopoledne, kdy se otevřely brány Výstaviště, byl stánek FoS ČR ( č. 145, pavilon P) hojně navštěvován. Největší zájem byl o nový Kalendář folklorních akcí v ČR 2011, časopis FOLKLOR, letáčky a informace o XIII. Národním krojovém plesu a Folklorní mapu ČR. Mnoho návštěvníků si vyzkoušelo Multimediální kiosek s ukázkami z festivalů a vystoupení souborů. 

 

      Mezi prvními hosty našeho veletržního stánku, které uvítali předseda Zdeněk Pšenica a 1. místopředseda Ladislav Michálek, byli starostka města Vsetín Iveta Táborská, starosta Vlčnova Jan Pijáček a předseda Spolku pro obnovu venkova Eduard Kavala. Velmi srdečná byla návštěva senátorek Jany Juřenčákové a Dagmar Zvěřinové, které mají blízký vztah k folkloru a lidovému umění. Stánek FoS ČR navštívili i náměstek ministra pro místní rozvoj Michal Koláček, generální ředitel Lázní Luhačovice Josef Krůžela, starosta Kyjova František Lukl, místostarostové Strakonic Ivana Říhová a Pavel Pavel, čestný předseda Klubu českých turistů Jan Havelka, ředitel Dětské tiskové agentury Slávek Hrzal, ředitelé řady festivalů a další osobnosti.

 

       Předseda FoS ČR během pobytu na veletrhu se rovněž setkal a jednal s ministrem pro místní rozvoj Kamilem Jankovským, s hejtmany Michalem Haškem, Jaroslavem Palasem, Josefem Novotným, Martinem Tesaříkem, velvyslancem Slovenska v ČR Peterem Brňo a dalšími představiteli.

 

      Očekávanou událostí byl v pátek dopoledne křest Kalendáře folklorních akcí v ČR v roce 2011, který již dvacet let vydává Folklorní sdružení ČR. Kmotry letošního vydání byl předseda Spolku pro obnovu venkova Eduard Kavala, předseda FoS ČR Zdeněk Pšenica a Václav Kasík, emeritní ředitel ČRo. Celý akt křtu sledoval a hlídal Maxipes FÍK. Letošní kalendář zve návštěvníky na téměř tisícovku folklorních festivalů, lidových slavností, výstav, přináší pozvánky na vinobraní, hody, krojové plesy a bály, fašanky a další akce ve všech regionech. Přehledně jsou uvedeny adresy, termíny a spojení na hlavní folklorní festivaly na Slovensku, adresy webových portálů, na kterých jsou publikovány další folklorní informace. Pro zahraniční návštěvníky a zájemce o náš folklor je  v obsahu Kalendárium akcí v anglickém jazyce.

      Folklorní sdružení ČR má společný stánek se Spolkem pro obnovu venkova, rovněž se představuje v rámci velké prezentace České centrály cestovního ruchu - Czechtourism a je zastoupeno i v expozici Klubu českých turistů. Zajímavou novinkou v našem stánku je předvádění Multimediálního kiosku, který zde představuje ředitel multimediálních projektů FoS ČR Rostislav Hlosta.

       Na letošním již 20. veletrhu Regiontour se prezentují všechny kraje ČR a regiony Slovenska. Folklor a lidová kultura jsou zastoupeny v prezentacích většiny regionů, měst a turistických míst.

       Další informace na www.folklornisdruzeni.cz .

Dušan Macháček

Kalendárium

Fkaleidoskop

Folklorní kaleidoskop