English version
Česká rada dětí a mládeže ocenila starosty. > Informace > Aktuality > Cesty za folklorem a kalendář Folklorní akce v ČR pro rok 2009

Cesty za folklorem a kalendář Folklorní akce v ČR pro rok 2009

23.1.2009

Soubor:
kalendar akci fos 2009.pdf
Formát:
pdf
Velikost:
3MB
Cesty za folklorem a kalendář Folklorní akce v ČR pro rok 2009

Cesty za folklorem a kalendář Folklorní akce v ČR pro rok 2009


Křest publikací 15. ledna 2009


Účast Folklorního sdružení ČR na veletrhu Region Tour Brno


15. – 18. ledna 2009

 

Folklorní sdružení ČR vydalo dvě publikace, které pomohu příznivcům a milovníkům folkloru orientovat se v nepřeberném množství akcí, prezentujících lidovou kulturu po celé České republice v roce 2009.

           Katalog CESTY ZA FOLKLOREM 2009 obsahuje pozvánky na 70 významných folklorních festivalů a slavností, pořádaných v ČR, se základními informacemi v českém a anglickém jazyce, doplněné fotografickou dokumentací. Součástí průvodce je i kalendárium více než 180 lidových slavností, folklorních festivalů, přehlídek, hodů, posvícení, pomlázek, jarmarků, dožínek, vinobraní, adventních a vánočních koncertů, s odkazy na další zdroje informací.

         Katalog, který vyšel v nákladu 20 000 výtisků, připravilo Folklorní sdružení ČR ve spolupráci s Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, v redakci Jiřího Pokorného, graficky zpracovalo studio Eskira, vytiskla tiskárna TG Tisk v Lanškrouně. Obdrží ho organizátoři festivalů a slavností, zastupitelské úřady ČR a Česká  centra v zahraničí, městská a krajská informační centra, členské soubory FoS ČR, budou k disposici rovněž v centrech Czech Tourism, na veletrzích cestovního ruchu v ČR i veletrzích v zahraničí.

        Současně s průvodcem Cesty za folklorem vydalo Folklorní sdružení ČR pravidelný kalendář FOLKLORNÍ AKCE V ČR pro rok 2009. Jsou v něm kalendářně řazené festivaly, lidové slavnosti a akce členských souborů FoS ČR ve všech regionech České republiky s informacemi v českém, anglickém, španělském a ruském jazyce a uvedením kontaktů na pořadatele a organizátory.

      Cesty za folklorem 2009 a kalendář Folklorní akce v ČR pro rok 2009 jsou k dostání v Informačním centru FoS ČR, Jeruzalémská ul., Praha1. Je možné i objednat písemně na adrese Folklorního sdružení ČR nebo e-mailem na ..

      Slavnostní křest obou průvodců lidovými slavnostmi a festivaly byl součástí prezentace Folklorního sdružení ČR na mezinárodním veletrhu REGION TOUR v Brně. Ve čtvrtek 15. ledna 2009 na velkém pódiu v pavilonu V zahájila křest cimbálová muzika brněnského souboru Jánošíček. Za kmotry byli legenda moravsko slováckého folkloru Luboš Holý, poslanec Zdeněk Škromach, předseda Spolku pro obnovu venkova ČR Eduard Kavala, ředitel Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm Vítězslav Koukal, majitel TG Tisk Lanškroun Jiří Sloupenský a za FoS ČR předseda Zdeněk Pšenica, 1. místopředseda Ladislav Michálek a tajemník Jiří Pokorný. Všichni popřáli hodně úspěchů organizátorům a účinkujícím letošních folklorních festivalů a slavností, na které nové publikace zvou zájemce o lidovou kulturu a folklor z domova i ze zahraničí.

      U příležitosti křtu pozval Ladislav Michálek všechny přítomné a příznivce folkloru na  7. února 2009 do Obecního domu v Praze na jednu z největších akcí Folklorního sdružení ČR, Národní krojový ples 2009. Letošní 12. Národní krojový ples FoS ČR je obzvlášť slavností, protože se stal oficiálním doprovodným programem českého předsednictví v Radě EU. Očekává se účast více než dva tisíce návštěvníků z celé republiky i zahraničí a v bohatém programu vystoupí přes dvacet souborů z Čech a Moravy, zahraniční folklorní soubory a také známí umělci jiných žánrů.

        Stánek Folklorního sdružení ČR na mezinárodním veletrhu Region Tour v Brně byl po všechny dny doslova obléhán zájemci o informace k nastávajícím folklorním akcím v letošním roce. Hned první veletržní den navštívili stánek i mnozí starostové festivalových obcí a měst, někteří poslanci a senátoři a představitelé partnerských organizací FoS ČR. Předseda Zdeněk Pšenica se setkal m.j. s generálním ředitelem Hasičského záchranného sboru generálmajorem Miroslavem Štěpánem, předsedou Klubu českých turistů Janem Stráským, předsedou Asociace evropských turistů Janem Havelkou, s ředitelem Národního ústavu lidové kultury ve Strážnici Janem Kristem a řadou dalších partnerů. V průběhu dalších veletržních dnů jednal rovněž s hejtmany Michalem Haškem, Stanislavem Mišákem, Miladou Emmerovou, poslanci M. Škromachem a L. Ambrozkem, s ředitelem komunikace českého rozhlasu René Zaoralem a Alešem Sedláčkem, předsedou České rady dětí a mládeže, která patří k významným členům sdružení. Ve stánku se setkal i s bývalými hejtmany Milošem Vystrčilem a Ivo Tomanem.

      Více na www.folklornisdruzeni.cz

 

Vlasta Cibulová

Jiří Pokorný

 

Kalendárium

Fkaleidoskop

Folklorní kaleidoskop